Mutlaka Zaman Ayırın

Strateji hakkında mutlaka dikkat etmeniz gerekenler…

Uzun dönemli yol haritasını belirlemek; hem bireysel hem kurumsal bazda bugün aldığımız her türlü kararın hedeflerimize hizmet etmesini sağlamak için mutlaka uzun dönemli bir yol haritasına gereksinim vardır. Bu yol haritası bireylerde 5 yılı, kurumlarda normalde 5 yılı ancak hızlı değişim ortamı olan sektörlerde (Bilişim, Telekom, e-Ticaret vb. gibi) 3 yılı geçmemelidir.

Kaynakların/güçlerin parçalanmasını engellemek; kurum içinde ortak hedefe kilitlenen takımların başarısı diğerlerinden her zaman daha iyi olur. Takım üyelerinin bireysel yeteneklerinden çok güçlerini birleştirmiş takımların başarısına örnekler çoktur.

Ortak bir doktrin yaratmak; hem birey hem kurum için yaptığı işe anlam katmak çok önemlidir. Bir yere ait hissetmek için veya ortak bir karara varırken doktrinlerin olması hem kararları kolaylaştırır hem de sorgulanmasını azaltır.

Anlam kazandırmak; herkes anlamlı bir iş yapmayı bekler. İşletmede her fonksiyonun bir anlamı vardır yoksa zaten o fonksiyona neden ihtiyaç duyulduğu araştırılmalıdır. Hem işletmelere hem bireylere “yaptığı işte” anlam kazandırmak gerekir.

-Bazı sorulara cevap vermek her zaman işleri kolaylaştırır;

Neden buradayım?

Neyi başarmalıyım ?

Hangi ilkeleri takip ediyorum ?

Neleri hedefliyorum ?

Zorluklarla başa çıkmak için enerjimizi sağlamak; günlük operasyon veya kişi kaynaklı engellerin aşılmasında içselleştirilmiş bir stratejinin varlığı herkesin işlerini kolaylaştırır. Bu açıdan bakıldığında enerji kaynaklarımızı beslemek önemlidir.